تبلیغات
هیئت هاکی استان همدان
هیئت هاکی استان همدان

ورزش هاكی یكی از قدیمی ترین بازیهای اجتماعی است كه با چوب و توپ در جهان متداول است و طبق شواهد و مدارك موجود عده ای پیدایش آن را از غرب دانسته اند ولی با پیدایش كتیبه ای در مصر كه حدود 5 هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد نشان می دهد مصریان باستان با چوبهای سركج و خمیده در انتها ، به توپ ضربه  می زدند و همچنین شواهد دیگری در دست می باشد كه پیش از مصریان ، اصل این ورزش از ایران باستان شكل گرفته است. این بازی با توپ و چوب به دو صورت انجام می گیرد. شكل اصلی و اولیه آن ،هاكی بصورت امروزی است و نوع اشرافی و یا نظامی آن بوسیله اسب انجام می شود كه چوگان نام دارد.

 بازی هاكی در دنیا به چهار شكل انجام می گیرد
 1- هاكی چمنی
 2- هاكی سالنی
 3- هاكی روی یخ
 4- هاكی اسكیت
  در ایران در دو بخش هاكی چمنی و سالنی فعالیت بیشتری انجام می گیرد.

 تاسیس فدراسیون هاكی

اولین فدراسیون هاكی در ایران بطور رسمی همزمان با مسابقات آسیایی، در سال 1351 تاسیس گردید.یكی از عللی كه باعث ایجاد این فدراسیون گردید حضور ورزش هاكی در این دوره از مسابقات بود و ایران نمی توانست بدلیل عدم حضور وجود فدراسیون هاكی از انجام این مسابقات خودداری نماید.پس از تاسیس فدراسیون هاكی ، اولین تیم هاكی ایران از بین 18 نفر از تبعه كشورهای هلند، آلمان،هند ، پاكستان كه در ایران زندگی می كردند تشكیل و زیر نظر آقای خداداد جاماسپیان تمرینات خود را در استادیوم شهید شیرودی (امجدیه سابق ) شروع كردند.اولین مربی ایرانی آقای خداداد جاماسپیان بودند كه ایشان آشنایی كاملی با قوانین  و مقررات هاكی داشتند .بر همین اساس اولین دوره كلاس آموزش هاكی زیر نظر ایشان در تابستان 1350 در تهران و با حضور چند تن از افراد شركت كننده برگزار گردید. محل برگزاری كلاس استادیوم شهید كشوری( استادیوم داوودیه سابق) بود.

مسابقات داخلی

اولین مسابقه رسمی هاكی در تهران بین تیم ایران و تیم اتباع خارجی ساكن تهران در سالن سرپوشیده هفتم تیر (محمد رضا شاه سابق ) با حضور رئیس سازمان تربیت بدنی ،دبیر كل كمیته ملی المپیك ایران و عده ای از شخصیتهای مملكتی برگزار گردد. ضمناً حضور دانشجویان تربیت بدنی (مدرسه عالی ورزش ) در این مسابقات چشمگیر بود.انجام اولین مسابقه هاكی در ایران در آن سالها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و خبر آن در روزنامه های ورزشی و خبری آن زمان به چاپ رسید . از جمله در روزنامه كیهان ورزشی شرح مفصلی درباره این مسابقه تحت عنوان « برای ثبت در تاریخ ورزش » همراه عكس از این مسابقه به چاپ رسید.موفقیت این مسابقه و انعكاس آن در روزنامه ها باعث گردید كه تعداد زیادی از معلمین ورزش و علاقمند به این رشته به یادگیری این ورزش روی آوردند .بر همین اساس اولین دوره كلاس مربیگری هاكی ویژه معلمین ورزش در تهران تشكیل شد كه پس از پایان دوره به كلیه شركت كنندگان گواهی اعطاء گردید. پس از برگزاری این كلاس در تهران دوره های مشابه در سایر استانهای ایران برگزار شد.همزمان با اجرای كلاسها و برگزاری مسابقات هاكی در ایران و همچنین مراتب تاسیس فدراسیون هاكی در ایران و گزارشی از عملكرد فدراسیون هاكی ایران به فدراسیون بین المللی هاكی كه ریاست آن آقای رینه فرانك بر عهده داشتند رسماً اطلاع داده شد.رئیس فدراسیون بین المللی هاكی پس از دریافت گزارش ضمن تبریك ، اظهار داشتند : برای من جای بسی خرسندی است كه فدراسیون هاكی ایران در وطن خودش تاسیس شده و در این مدت كوتاه چنین پیشرفتهایی داشته است و ایشان برای مشاهده این پیشرفتها از نزدیك به تهران سفر كردند و در مدت دو روزی كه در تهران بودند از فعالیتهای فدراسیون اطلاعات جامعی را بدست آوردند و از آقای پزفسور جاوید دعوت كردند تا در جلسه هیئت رئیسه كمیته بین المللی هاكی كه در كشور هلند برگزار  می گردد.حضور یابند.

عضویت فدراسیون هاكی

بدین ترتیب فدراسیون هاكی به عضویت فدراسیون بین المللی هاكی در آمد كه پس از اطلاع به فدراسیون هاكی آسیا ، فدراسیون ایران آمادگی خود را جهت حضور در مسابقات ورزشی هاكی آسیا اعلام نمودند كه برای آماده نمودن تیم ایران  در مسابقات و پس از دایر كردن دوره های مربیگری در سطح بین المللی یك مربی به نام آقای دیك اكبرت هلندی كه مورد تایید فدراسیون بین المللی هاكی بود به تهران دعوت و مشغول بكار شد .اولین تیم ملی هاكی از میان تیمهای مختلفی كه در تهران  و استانهای كشور بود به مدت یك هفته در سال 1352 تشكیل گردید.

 هاكی بانوان

بعد از تاسیس مدرسه عالی ورزش در ایران ، برای دانشجویان رشته تربیت بدنی در دانشگاه ، واحد تخصص هاكی بصورت اجباری ایجاد گردید. پس فعالیت بانوان در این رشته ، و علاقمندی بانوان ، اولین دوره مسابقات هاكی بانوان با حضور 5 تیم در سال 1353 در زمین شماره 2 استادیوم شهید شیرودی (امجدیه سابق ) برگزار گردید.كه دانشجویان مدرسه عالی ورزش توانستند مقام اول این دوره از مسابقات را به خود اختصاص دهند.فعالیت هاكی بانوان تا سال 1356 ادامه داشت كه سپس این واحد در دانشگاه حذف گردیدو از آن به بعد فعالیتی برای بانوان در این رشته انجام نگرفت. در سال 1374 اولین دوره كلاس مربیگری هاكی ویژه دانشجویان فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی دانشگاه تربیت معلم-دانشكده تربیت بدنی از سوی حوزه معاونت ورزش بانوان برگزار گردید و در پایان به شركت كنندگان كارت مربیگری درجه 3 اعطاء گردید. پس از دوره مربیگری هاكی مربیان به چند استان اعزام و چهار استان توانستند فعالیت این رشته را داشته باشند.با توجه به تلاش مسئولین در اداره ورزش بانوان كشور و حمایت رئیس فدراسیون هاكی عملاً از سال 1380 اولین انجمن هاكی بانوان كشور در حوزه معاونت ورزش بانوان تاسیس گردید.انجمن هاكی بانوان در طی 5 سال توانست تعداد آمار ورزشكاران ، مربیان ،داوران ، هیئتهای استانهای سراسر كشور را افزایش دهد كه آمار ذیل نشان دهنده فعالیت انجمن هاكی بانوان كشور می باشد. 

1- تعداد ورزشكاران سازمان یافته در سراسر كشور                                          2100 نفر

2- تعداد مربیان درجه 3 در سراسر كشور                                                         166 نفر

3- تعداد داوران درجه 3 در سراسر كشور                                                         130 نفر

4- تعداد داوران درجه 2 در سراسر كشور                                                            7 نفر

5- تعداد مربیانی كه دوره مربیگری سولیداریتی را گذرانده اند

 ( زیر نظر مدرس خارجی ) از كشور هلند (آقای استاك )                                      11 نفر

6-تعداد مربیانی كه دوره مربیگری مدارس هاكی را گذرانده اند

 (زیر نظر مدرس خارجی ) از كشور ماكائو (مدرس آقای طیب اكرم )                          7 نفر

7-تعداد مربیانی كه دوره مربیگری مدارس هاكی را در كشور مالزی گذرانده است.       1 نفر                                                                                 

8- تعداد داورانیكه دوره كلینیك را در كشور سنگاپور گذرانده اند                                 2 نفر

9- تعداد استانهایی كه دوره آموزش مربیگری را زیر نظر مدرس خارجی گذرانده اند

(همدان تهران لرستان)(آقای افتخار از كشور پاكستان )                                   3 استان

10- تعداد مربیانیكه دوره مربیگری هاكی را گذرانده اند .

(زیر نظر مدرس خارجی آقای هورست وین از كشور هلند )                                    7 نفر

11- تعداد مسابقات قهرمانی كشور برگزار شده                                                    7 نفر

12- تعداد سمینارهای برگزار شده                                                                        5          

   از سال 1381 در سازمان تربیت بدنی طرح سند راهبردی نظام جامع ورزش كشور مطرح گردیدو این طرح گام عمده و آغازین برای سامان و سازمان دادن به تلاشهای گسترده و گوناگون در پهنه ورزش كشور شد. طرح جامع تربیت بدنی و ورزش كشور باب جدیدی بر روی ابعاد مختلف ورزش كشور گشود. طرح مذكور چشم اندازی روشن در حیطه های مختلف ورزش كشور از جمله ورزش قهرمانی ،حرفه ای ،همگانی و پرورشی را ارائه و توسعه ورزش كشور را هدفمند ، هماهنگ و منسجم نموده است.آنچه كه در مجموعه نظام جامع توسعه تربیت بدنی و ورزش در مولفه های ورزش قهرمانی ، حرفه ای ،،همگانی و پرورشی به آن پرداخته شده است . تفكیكی بین مردان و زنان صورت  نگرفته و كل افراد جامعه را با اصل دسترسی عادلانه مخاطب قرار داده است.

طرح ادغام انجمن ها و فدراسیونهای ورزشی در راستای تحقق اصول مذكور در جهت توسعه ورزش بانوان صورت پذیرفت و در سال 1383 این طرح به مرحله اجراء در آمد كه روسای انجمن های ورزشی به عنوان نایب رئیس فدراسیون انتخاب شدند.

در حال حاضر فدراسیون هاكی تشكیل شده از

هیئت رئیسه

رئیس فدراسیون

نایب رئیس فدراسیون 

  نایب رئیس فدراسیون بانوان

   دبیر فدراسیون

 لازم به ذكر می باشد از سال 1357 فدراسیون هاكی منحل و بصورت انجمن هاكی فعالیت داشته كه سرپرستی انجمن به عهده آقای دكتر محمد دهخدا بوده و این روند تا سال 1359 ادامه داشت.

قالب وبلاگ
Bahar-20 بهاربیست